 |
|
Нещодавно лідер партії "Пора" Владислав Каськів заявив, що проблеми зі створенням коаліції БЮТ-НУНС можуть вилитися у розкол блоку "Наша Україна – Народна Самооборона" на три нові політичні сили - націонал-консерваторів, ліберал-патріотів та соціал-популістів. Також пан Каськів спрогнозував можливу трансформацію Партії регіонів у зв’язку з внутрішнім конфліктом бюрократів та бізнесменів. "Реальна політика" попросила політолога Володимира Фесенка прокоментувати такий варіант розвитку подій.
Однозначно можна сказати одне: набагато більш реальною є можливість розколу "Нашої України" або нинішнього угрупування, що називається "Наша Україна – Народна Самооборона". Там вже, очевидно, - внутрішній конфлікт, який дійсно рано чи пізно може призвести до розколу. Щодо Партії регіонів, я не впевнений, що там справа може дійти до розколу. Там є внутрішні протиріччя, причому не стільки ідеологічні, скільки боротьба групових політичних, а інколи й бізнесових інтересів, а також боротьба навколо визначення стратегії подальшого існування партії та її позиціонування. Є група прагматиків, які орієнтовані на співпрацю з Президентом, на певну лояльність до нього, а є прихильники критичної лінії відносин з Президентом.
Як не не дивно, центристська сила в Партії регіонів – це Янукович, а також ті люди, які орієнтуються на нього, для яких головне, щоб Янукович лишився при владі в тій чи іншій формі. Тому, якщо це буде пов’язано зі співпрацею з Президентом – вони це підтримають. Якщо їх відштовхнуть в опозицію, то ситуація буде більш складна, але я не думаю, що вони підуть на якийсь жорсткий конфлікт з прагматиками. Інша річ – в Партії регіонів будуть вирішувати, на кого ставити на майбутніх президентських виборах. Але на мій погляд, в найближчій перспективі вірогідність розколу Партії регіонів мінімальна.
Щодо "Нашої України – Народної Самооборони", хочу сказати, що Каськів виходить з суто ідеологічних чинників. Мені здається, що дійсно може бути така ситуація, що на основі НУНС може бути створена якась ліберальна чи націонал-ліберальна партія, такий собі новий варіант ПРП за нинішніх умов. Причому тут головне буде не лише в прихильності до ліберальних ідей, а ще й в критичній позиції до соціал-популізму, який пропагується БЮТ. Тобто, критична позиція до БЮТ може стати "фішкою" такої ліберальної партії. Інша справа – хто очолить цю партію, хто може просувати її інтереси. Також, якщо не буде створена єдина пропрезидентська партія, можливо, дійде до об’єднання правих націонал-демократичних партій, Руху та УНП. Але головна проблема пов’язана з партією "Наша Україна". Саме в ній є дуже серйозні внутрішні протиріччя. Від того, як вони будуть подолані і чи будуть подолані взагалі, залежить реалізація якогось нового проекту пропрезидентської політичної партії. Я не виключаю, що буде зроблена нова спроба створити якийсь проект на уламках Народного союзу "Наша Україна". Плюс, не треба забувати і про саму "Самооборону". Мені здається, що якщо не буде створено єдиної пропрезидентської партії, то "Народна Самооборона" на чолі з Луценком стане самостійною політичною силою з центристським чи лівоцентристським ухилом та з акцентом на популярність Луценка. Тому я думаю, що якщо криза в НУНС дійсно призведе до розколу, то не на три сили, а на чотири.
|
|